#IranDevChallenge

قبل از هرچیز، ازتون دعوت میکنم که به مدت 01:52 دقیقه موزیک گوش کردنتون رو متوقف کنید و به پادکست زیر گوش کنید! ممنون. :)

اگه کلیاتی که گفتم مجذوبتون کرده، حالا میتونید اینجا جزئیاتش رو هم بخونین :)

داستان از اونجایی شروع شد که من با یک مقاله برخورد کردم با عنوان (LXC vs Docker) ولی اون شب وقت و حوصله خوندن اون مقاله رو در نداشتم (تنبلی لعنتی!) بنابراین برای دوستم حمیدرضا فرستادمش و فردا وقتی حمید رو دیدم ازش خواستم تا برام توضیح بده. خب من از قبل در مورد LXC میدونستم ولی Docker رو نه. واسه همین توی حدود یک دقیقه برام توضیح داد در موردش و تفاوتهاشون و یک خلاصه و کلیاتی از اون رو برام گفت. :)

این قضیه یکی دوبار دیگه منو به فکر فرو برد وقتی که کلماتی مانند ShellShock یا Gulp یا Ello رو میدیدم و خب تا میومدم بفهمم اینا واقعا چی هستن و برای من به عنوان برنامه نویس به درد میخوره یا نه یکمی زمان میبرد.

از طرف دیگه هم من و هم خیلی های دیگه دنبال به اشتراک گذاری اطلاعات و پیدا کردن کدها برنامه ها و روش ها و سایت های مفیدیدم (از دید تخصصی و کاری). برای من توییتر همیشه یک منبع خوب بوده، ولی میدونید چیه.. توییتر با  اینکه خیلی بروز و خلاصه هست ولی مشکلی که داره اینه که از شما افراد رو دنبال میکنید و اون افراد ممکنه در مورد در طول روز همه چیز، از اینکه صبح بیدار شدن شست پاشون برخورد کرده به لب صندلی توییت کنن تا تخصصی ترین توییتای ممکن!

اشتباه نکنید، من نمیخام بگم رقیبی ایجاد کنیم برای توییتر، مثال زدم از نیاز خودم فقط.

بذارید یکم حرف خودم نسبت به وجود این نیاز رو مستند تر کنم.

 • آرش میلانی توی آخرین نوشته وبلاگش گفته: «اگه بشه چی می‌شه که راهی پیدا کنیم که زمان آموزش برنامه‌نویسی و مهارت‌های مرتبطش خیلی کوتاه‌تر بشه.»
 • امیرعباس عبدالعلی در اینجا  پستی نوشته با عنوان «لزوم وجود شبکه‌ی مطالب طراحی و برنامه‌نویسی»
 • یا باز امیرعباس در این پست نوشته که «چطور در زمینه طراحی اینترفیس وب همیشه به روز باشیم» (منابع زیادی رو باید زیرنظر داشته باشید، نه؟ :) )

یا بذارید برم سراغ توییتر. تو همین مدت که من به این موضوع فکر میکردم، بینید چی یافتم:

 • ARA گفته: «یکی بگه @vineapp چیه دقیقا؟»
 • Ahmadnia پرسیده: «قضیه #shellshock  چیه؟ #سوال #ریتویت»
 • Soheil توییت کرده: «یکی می‌شه بگه دوربین اس‌ال‌آر چیه؟ چه فرقی با دوربین عادی داره؟»

که البته دوتا توییت‌ها جواب های مرتبط و مناسبی هم نگرفتند!

من در مورد این مشکل زیاد فکر کردم و مدتها میتونم درموردش حرف بزنم! ولی برای قدم اول منتظر فیدبک های شما هستم تا پست بعدی. :)

راستی، تا یادم نرفته، این پروژه میخاد قسمتی ازچالشی باشه که آرش میلانی شروع کرده.

و اینکه ما (من و حمیدرضا) فعلا یک تیم دو نفره‌ی برنامه نویس PHP هستیم. خوشحال میشیم اگه کسی علاقه داشت به ما بپیونده. (اشاره غیرمستقیم به کسی که تو زمینه ی Front-end فعاله!)

از دوستانی مثل (آرش میلانی، جادی، امیرعباس، هوشمند، باران و پویا صادقی) که به من مستقیما پاسخ دادن در جواب این پست تشکر میکنم.

2 responses to “#IranDevChallenge”

 1. جادی says:

  خب مشکل اصلی این تیپ کارها اینه که فردی که اطلاعات می ده چه نفعی می بره؟ من خودم از این دنیای آزادم و کلی از اطلاعاتم رو به اشتراک می ذارم و درک می کنم خیلی از جوابهات رو ولی تقریبا همه شکست های این سیستم ها ناشی از این بوده که امثال من حوصله ندارن / نفعی ندارن که بیان اونجا وقت بذارن جواب بدن و پرسشگر هم هنوز اونجا رو نمی شناسه. به قول معروف بوت استرپ اولیه خیلی سخته و باید براش برنامه / روش داشت.

 2. mhntah says:

  بسیار عالی!
  یه ایده هم برای پروژتون دارم.
  مثلا یک بات بنویسید که کاربر سوالش رو به یک هشتگ بفرسته و مثلا توییت کاربر تو سایت نمایش داده بشه یا مثلا اگر عبارت شل شوک رو خوند یک جواب از یک کاربر با امتیاز بالا رو بهش منشن بده.
  موفق باشید!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *